top-baza-ak-5b

Wyszukiwarka

Wyszukiwanie rozszerzone

Sending

Wybierz pierwszą literę nazwiska

Mirosław Hentosz

Imię ojca: Józef
Imię matki: Julia
Nazwisko rodowe matki: Przychoda
Data urodzenia: 1924-09-14
Miejsce urodzenia: Ustrzyki Dolne
Data śmierci: 2005-10-24
Miejsce śmierci: Wołomin
Przynależność do AK lub organizacji pokrewnych: 06.1943-05.1945 r. – Okręg Lwowski AK, Inspektorat Płd-Zachodni, Obwód Sambor – komendant Obwodu – Stefan Józefowicz (ps. „Grot II”); Kedyw, patrol dywersyjny – dow. patrolu E. Antkiewicz (ps. „Wyrwicz”)
Stopień wojskowy, funkcja, pseudonim: szeregowy; po wyjeździe Antkiewicza do Polski mianowany dowódcą patrolu dywersyjnego; ps. „Mimi”
Miejsce zamieszkania przed aresztowaniem: Sambor, ul. Drohobycka 64/1
Aresztowanie – okoliczności, data, miejsce: 21.05.1945 r. przez NKGB w Samborze, w mieszkaniu kolegi Tadeusza Buka przy ul. Średniej; miał przy sobie pistolet kaliber 7,35 mm
Więzienia: Lwów (więzienie, obóz etapowy)
Kara – paragraf, rodzaj, wymiar: za dywersję – wysadzenie 5 wagonów kolejowych i mostka kolejowego; art. 54-1a, 54-9 i 54-11 KK USRR; kara śmierci zamieniona po 2 miesiącach na 20 lat katorgi
Łagry – nazwy, okres pobytu: Komi ASSR, Workuta 06.01.1946-10.1946 – łagier nr 17 – kopalnia w budowie; 10.1946-11.1958 – łagier nr 283/40 Ajacz-Jaga – kombinat Workutugoł, kopalnia Szu-2 – 12, 14, 16
Zapamiętani współwięźniowie: Stefan Józefowicz (ps. „Grot II”), Edward Buca, Franciszek Król, Janusz Guttry, Jerzy Andruszkiewicz, K.K.Jankowscy, J.Zwinogrodzki
Data zwolnienia: 14-11-1958
Zesłanie: 14.11.1958-31.03.1969 – Komi ASSR, Workuta – z powodu odmowy możliwości wyjazdu do Polski; pracował jako monter łączności na kopalni Szu-2
Data powrotu do Kraju: 09-04-1969
Miejsce powrotu: Wołomin
Posiadane odznaczenia: Medal Wojska, Krzyż AK, Brązowy Krzyż Zasługi – nadane w Londynie
Inne informacje:

Po powrocie do Kraju Pan Hentosz pracował jako elektryk. Swoje wspomnienia w formie drukowanej przekazał do Archiwum Wschodniego Fundacji Ośrodka Karta. Tam też znajduje się 300 min. wywiad z Nim z 1992 r. – AW I/247, I/976.
Bardzo aktywny członek Stowarzyszenia Łagierników Żołnierzy AK – prawie 9 lat pełnił funkcję Wiceprezesa Zarządu, przez kilka lat członek zespołu redakcyjnego „Kwartalnika”. Współinicjator pomnika upamiętniającego umęczonych w Workucie Polaków, odsłoniętego w tym mieście 30.08.1997 r.
Zmarł w 2005 r. i został pochowany na cmentarzu w Zagościńcu koło Wołomina.

Skany / fotografie:

Liczba wszystkich wpisów: 477
Informacje biograficzne i materiały archiwalne przedstawione w Bazie pochodzą z archiwum Stowarzyszenia Łagierników Żołnierzy AK oraz archiwów rodzinnych poszczególnych kombatantów. W przypadku jakichkolwiek pytań lub uzupełnień do Bazy prosimy o kontakt pod adresem: koordynatorpp@armiakrajowa-lagiernicy.pl. W planach Stowarzyszenia jest dalsza rozbudowa Bazy i uzupełnianie dotychczasowych biogramów dalszymi informacjami archiwalnymi.

 

Fundator Bazy: Fundacja PKO BP