Szanowni Państwo!
Za nami druga część VI edycji Międzynarodowego Festiwalu Pieśni Pamięci „Walczącym o Niepodległość” zorganizowanego przez Stowarzyszenie Łagierników Żołnierzy Armii Krajowej. W tej części, która miała miejsce w dniach 28-30 grudnia 2023 roku, odbyły się koncerty polskich zespołów i chórów z dawnych Kresów Wschodnich.
Wszystkie występy naszych rodaków odbyły się w formie online i cały czas są dostępne na stronach i portalach społecznościowych organizatora oraz partnerów projektu.
Spotkanie z polskimi artystami z dawnych Kresów Wschodnich rozpoczęliśmy 28 grudnia 2023 roku od występów zespołów i chórów z Białorusi. Tego dnia na scenie zobaczyliśmy Zespół Folklorystyczny Wierzbica z Mińska, Chór Verum Cantus również z Mińska oraz Kraj Rodzinny z Baranowicz. Artyści wykonali m.in. takie utwory jak „Dziś do Ciebie przyjść nie mogę”, „O mój rozmarynie”, „Jeszcze jeden mazur” czy „My, Pierwsza Brygada”.
Następnego dnia, 29 grudnia 2023 roku, przenieśliśmy się na Litwę, gdzie podziwialiśmy występ Zespołu Pieśni i Tańca „Troczanie” z Trok. W ich repertuarze znalazły się m.in. „Leć nasza piosenko”, „W zielonym gaiku” czy „Polonez Trocki”, który łączył w sobie wspaniały śpiew i taniec.
Drugą cześć Festiwalu złożoną z występów naszych rodaków z dawnych Kresów Wschodnich zakończyliśmy 30 grudnia 2023 roku, koncertem polskich artystów z Ukrainy, a dokładnie z Żytomierza. Były to: Dziecięcy Zespół Wokalny Kwiaty oraz pianistka Bogdana Petrokowicz ze Szkoły Muzycznej im. Borysa Latoszyńskiego. Zespół zaprezentował m.in. utwory „Polskie kwiaty” i „Uwierz Polsko”, natomiast uzdolniona pianistka wykonała utwór solowy na fortepianie „Manuet G-dur” autorstwa Ignacego Jana Paderewskiego.
Założeniem Międzynarodowego Festiwalu Pieśni Pamięci „Walczącym o Niepodległość” jest krzewienie polskiej historii poprzez śpiew, ze szczególnym uwzględnieniem młodego pokolenia. Występy naszych rodaków z Kresów są także dowodem na to, że polska kultura i tradycja wciąż są krzewione wszędzie tam, gdzie żyją Polacy.
Zapraszamy do zapoznania się z występami naszych rodaków i wspólnego przeżywania podniosłych, patriotycznych i wzruszających chwil, koncerty dostępne są bez ograniczeń, na zasadach wolnej licencji po poniższymi linkami:
Białoruś: https://www.youtube.com/watch?v=nXgxlyZMXeg&t=3s
Litwa: https://www.youtube.com/watch?v=N7Jj3qLiTRM
Ukraina: https://www.youtube.com/watch?v=owDsv766Z_s&t=13s
Partnerami Festiwalu byli: Starostwo Powiatowe w Wołominie, Fundacja Polska360, Powiatowe Centrum Kultury Fabryczka, ZPL (odział Trocki), Klub Studencki w Żytomierzu, Dom Polski w Żytomierzu, Fundacja Rzeczypospolitej Polonika, Fundacja Opieki i Jedności Kresowian, Partner medialny: Polska360 tv
Projekt „Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu „Muzyka”, realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca”.