W związku z nadchodzącym Świętami Bożego Narodzenia zwracamy się z apelem do ludzi dobrej woli o dar serca w postaci paczek świątecznych z żywnością, które będą zbierane w ramach corocznej akcji POLACY – KRESOWYM STRACEŃCOM w dniach od 13 listopada do 10 grudnia 2017 roku. Społeczna akcja organizowana przez Stowarzyszenie Łagierników Żołnierzy AK w bieżącym roku zostanie przeprowadzona w poniższych miejscowościach na terenie Polski i otrzymała numer zbiórki „2017/4864/OR” wydany i zaakceptowany przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji.

Koordynator Zbiórki w Polsce Monika Brzezińska

koordynator.paczki@armiakrajowa-lagiernicy.pl

Wołomin

Miejski Dom Kultury w Wołominie, ul. Mariańska 7
Termin zbiórki: 30.11 do 3.12 od 9 do 20
Zbiórka prowadzona w placówkach oświatowych miasta Wołomin
Koordynator Zbiórki: Monika Brzezińska 501 00 16 16

Radzymin

  • Klub Gazety Polskiej
  • Zbiórka prowadzona w placówkach oświatowych miasta Radzymin

Koordynator Zbiórki: Marzena Małek

Kobyłka

  • Publiczna Szkoła Podstawowa Nr 1, ul. Jezuicka 1;
  • Zespół Szkół Publicznych Nr 2, ul. E. Orzeszkowej 3/5;
  • Publiczna Szkoła Podstawowa Nr 3, ul. Załuskiego 57;
  • Miejski Ośrodek Kultury, al. Jana Pawła II 22;
  • Miejska Biblioteka Publiczna, ul. Fałata 4a;
  • Publiczne Przedszkole Nr 1, ul. Kościuszki 6;
  • Niepubliczne Przedszkole PTASIE RADIO, ul. Oleńki 3;
  • Przedszkole Niepubliczne Zielony Wiatraczek ul. Mieszka I 51.

W jednostkach organizacyjnych od 27 listopada do 1 grudnia
W MOK od 27 listopada do 1 grudnia Aleja Jana Pawła II 22
Tel. 22 763 81 60

Zielonka

Zbiórka w Zielonce będzie prowadzona od 27 listopada do 1 grudnia
Osoba Kontaktowa – Pani Jola Murawska, tel. 501 710 820

Sejny

Internat przy Zespole Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Sejnach, ul. Konarskiego 23
Koordynator Jarosław Jurkiewicz, tel: 576-623-662
Termin Zbiórki – 13 listopada do 7 grudnia
w godzinach 8.00 – 15.30

Biuro Posła Krzysztofa Jurgiela
Zbiorka odbedzie sie w Internacie ZSCKR w Sejnach
Termin Zbiórki – 13 listopada do 7 grudnia
Koordynator – Paula Spilska
tel: 537 031 628

Urzad Gminy Sejny
Zbiorka do 7 grudnia
Koordynator Barbara Karlowicz

Karolin

Szkoła Podstawowa w Karolinie
Koordynator zbiórki dyrektor szkoły Lucyna Fidrych
Termin Zbiórki – 13 listopada do 7 grudnia

Kuźnica

Szkoła Podstawowa w Kuźnicy
Koordynator: mgr Jadwiga Hrybińska – opiekunka szkolnego Koła Caritas.
Termin zbiórki: 20.11-07.12.2017 r.

Warszawa

1. IV L.O im. A. Mickiewicza w Warszawie ul. Saska 59
Osoba Kontaktowa: Pani Hanna Trzaskowska
Zbiórka w dniach 27.11 do 1.12

2. Biblioteka Główna SGGW, ul. Nowoursynowska 161
Koordynator akcji: Marek Drewnowski, tel. 606-607-240 i 22/59-35-776
Zbiórka w dniach 16.11 do 1.12

3. Biuro Posła Andrzeja Melaka
ul. Grochowska 121/125
Godziny przyjęć po uzgodnieniu telefonicznym lub w godzinach pracy biura
pon 10 -14 17 – 20
wt 11 – 17 uzgodnienie telefoniczne
śr 15 – 19.30 uzgodnienie telefoniczne
czw 12 – 14 uzgodnienie telefoniczne
pt – uzgodnienie telefoniczne
sob – uzgodnienie telefoniczne
Telefony
Małgorzata Rozum 600 329 639
Jolanta Gorczycka 694 041 380

4. Klub Judo Legia Warszawa
Miejsce zbiórki: Szkoła podstawowa im Fryderyka Chopina ul. Koncertowa 4
Koordynator: Dorota Wiłkomirska tel – 600 600 860
Zbiórka w dniach 1-3 grudnia

5. Biuro Posła Pawła Lisieckiego
ul. Targowa 46, Warszawa
Termin Zbiórki: od pon. 27.11 do 01.12 w godz. 10-18
Koordynator: Beata Bielińska – Jacewicz, mail:bbj2@wp.pl

Giby

Dary można przynosić pod adres: Teresa Gołaszewska, Dziemianówka 25B, 16-506 Giby w godz. 10.00 – 17.00
Termin: od 27.11.2017 r. do 07.12.2017 r.

Koordynatorzy:
Fundacja Rozwoju Gminy Giby, tel. 79 80 80 099, kontakt@fundacjagiby.pl
Stowarzyszenie Inicjatyw Społecznych Regionu Północno-Wschodniej RP, tel. 784 100 650, sis_sejny@interia.pl

Augustów

Placówka Terenowa Krus w Augustowie
Termin Zbiórki – 13 listopada do 7 grudnia
godz. 8 do 15 poniedziałek – piątek
Koordynator Anna Sibert

Białystok

Lasy Państwowe w Białymstoku
Termin Zbiórki – 13 listopada do 7 grudnia

Pisz

Biuro Poselskie Jerzego Małeckiego, Pisz, ul. Rybacka 3B/4,
pon.-piątek, w godz. 9.00-15.00,
tel. 791 751 710

Ełk

Czasopismo Społeczno-Katolickie Diecezji Ełckiej – Martyrja
Ul. 3 Maja 10 Redakcja czasopisma
Zbiórka poniedziałek-piątek godz. 10-14
Tel.730 383 940
Koordynator: Ks. Krzysztof Zubrzycki

Poćkuny

Szkoła Podstawowa w Poćkunach
Koordynator Beata Kuczyńska
Zbiórka odbędzie się w dniach 20.11 – 04.12.2017

Ostrołęka

1. Wydział Promocji Miasta, Kultury i Sportu Urzędu Miasta Ostrołęki
Plac Gen. J. Bema 7A

2. Tymczasowa siedziba Muzeum Żołnierzy Wyklętych w Ostrołęce
ul. dr. J. Psarskiego 17 (Żłobek Miejski)

Powiat Sokółka

Powiat Sokólski pod patronatem Starosty Sokólskiego Piotra Rećko
Termin zbiórki: 27 listopada 2017 – 1 grudnia 2017
Miejsce zbiórki: Zespół Szkół w Sokółce, ul. Mickiewicza 11, 16-100 Sokółka
Koordynator akcji w Powiecie Sokólskim: Anetta Zubrzycka, tel. 85-711-08-60

Pułtusk

Termin zbiórki: 24 – 30 listopada 2017
Miejsce zbiórki:
– ZESPÓŁ SZKÓŁ NR 2 W PUŁTUSKU, UL. POLNA 7
– PARAFIA ŚW.JANA PAWŁA II UL. PIOTRA SKARGI 4 A, PUŁTUSK
Koordynator akcji: Cezary Olczyk

Sulejówek

Urząd Miasta Sulejówek
termin 05.12
ul. Dworcowa 55, 05-070 Sulejówek
Osoba Kontaktowa: Piotr Grzegorzewski 608 361 644

REGION POMORZE (woj. pomorskie)
Koordynator Zbiórki – Małgorzata Bielang

malgorzata.bielang@armiakrajowa-lagiernicy.pl

Zbiórka prowadzona pod Honorowym Patronatem Pomorskiego Kuratora Oświaty

Gmina Sierakowice

  • Szkoła Podstawowa im. ks. Anastazego Sadowskiego w Lisich Jamach, Lisie Jamy 60B, 83-335 Borzestowo
  • Samorządowe Przedszkole w Sierakowicach, ul. Kubusia Puchatka 5, 83-340 Sierakowice

Gmina Lipnica

Zespół Szkół w Lipnicy
ul. Szkolna 4, 77-130 Lipnica

Gmina Krokowa

Szkoła Podstawowa im. Janusza Korczaka w Żarnowcu
ul. Szkolna 2, 84-110 Krokowa

Gmina i Miasto Ustka

  1. Urząd Gminy Ustka, ul. Dunina 24, 76-270 Ustka
  2. Szkoła Podstawowa im. por. W. Dzięgielewskiego w Zaleskich, Zaleskie 28, 76-270 Ustka
  3. Szkoła Podstawowa nr 1 im. kpt. Leonida Teligi w USTCE, ul. Darłowska 18;   76-270 Ustka
  4. Szkoła Podstawowa im. Ziemi Usteckiej w Charnowie , Charnowo 55, 76-270 Ustka

Malbork

  1. Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy, ul. Jagiellońska 79/82, 82-200 Malbork
  2. Szkoła Podstawowa nr 6 w Malborku, ul. Tczewska 13, 82-200 Malbork
  3. I Liceum Ogólnokształcące im Henryka Sienkiewicza, ul. 17 Marca 6, 82-200 Malbork

Gmina Lubichowo

  1. Publiczna Szkoła Podstawowa w Lubichowie, ul. Dworcowa 15, 83-240 Lubichowo
  2. Publiczne Gimnazjum im. ks. kard. St. Wyszyńskiego w Lubichowie, ul. ks. Lorenza 8, 83-240 Lubichowo

Gmina Czarna Dąbrówka

Szkoła Podstawowa im. Gryfa Pomorskiego w Rokitach, Rokity 34

Gmina i Miasto Sztum

  1. Szkoła Podstawowa nr 2 im. Maksymiliana Golisza w Sztumie, ul. Reja 15, 82-400 Sztum
  2. Zespół Szkół w Gościszewie, Gościszewo 75, 82-400 Sztum, ul. Mickiewicza 39, 82-400 Sztum
  3. Publiczne Przedszkole z Oddziałami Integracyjnymi Nr 1 w Sztumie, ul. Chełmińska 7, 82-400 Sztum

Gmina i Miasto Kwidzyn

  1. Społeczne Liceum Ogólnokształcące im. Polskich Noblistów w Kwidzynie, klasa II
    ul. Chopina 4, 82-500 Kwidzyn
  2. Szkoła Podstawowa im Marii Kotlarz w Tychnowach
    ul. Kwidzyńska 19, 82-500 Kwidzyn
  3. Niepubliczne Przedszkole „Słoneczko”
    Mareza, ul. Długa 19, 82-500 Kwidzyn

Gmina Studzienice

Szkoła Podstawowa w Półcznie, Półczno 1, 77-125 Półczno

Gmina Mikołajki Pomorskie

Szkoła Podstawowa w Mikołajkach Pomorskich,
ul. Szreibera 10-12, 82-433 Mikołajki Pomorskie

Gmina Subkowy

Zespół Kształcenia Podstawowego i Przedszkolnego w Małej Słońcy
Mała Słońca, ul. Długa 1, 83-120 Subkowy

Gmina Przywidz

  1. Szkoła Podstawowa w Trzepowie, 83-047 Przywidz
  2. Szkoła Podstawowa w Pomlewie, Pomlewo, ul. Szkolna 3, 83-047 Przywidz
  3. Szkoła Podstawowa im. Unii Europejskiej w Przywidzu,ul. Szkolna 1, 83-047 Przywidz

Gmina Lipusz

Zespół Szkół w Lipuszu, Przedszkole Remusek
ul. Derdowskiego 7a, 83-424 Lipusz

Gmina Chojnice

  1. Powiatowa Bursa dla Młodzieży Szkolnej w Chojnicach, ul. Świętopełka 1, 89-600 Chojnice
  2. Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 im. Tajnej Organizacji Wojskowej „Gryf Pomorski” w Chojnicach, ul. Kościerska 11, 89-600 Chojnice
  3. MAŁE PRZEDSZKOLE prowadzone przez Stowarzyszenie Rozwoju Wsi Pawłowo i Okolic, Pawłowo ul. Tucholska 16, 89-620 Chojnice
  4. Zespół Szkół w Chojnicach (wraz z Klubem Historycznym im. Armii Krajowej), ul. Nowe Miasto 4-6, 89-600 Chojnice
  5. Katolickie Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Gimnazjalnymi im. Romualda Traugutta w Chojnicach, ul. Grunwaldzka 1, 89-600 Chojnice

Gmina i Miasto Skórcz

  1. Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych, im. Włodzimierza Mykietyna w Skórczu, ul. Kociewska 7, 83-220 Skórcz
  2. Niepubliczne Przedszkole „Maluszkowo”, ul. Główna 7, 83-220 Skórcz

Gdynia

  1. Szkoła Podstawowa nr 28, ul. Zielona 53, 81-197 Gdynia
  2. Zespól Szkolno-Przedszkolny nr 4, ul. Chwaszczyńska 26, 81-571 Gdynia
  3. Szkoła Podstawowa nr 11, ul. Wrocławska 52, 81-553 Gdynia
  4. Szkoła Podstawowa Nr 16 im. Orła Białego w Gdyni, ul. Chabrowa 43, 81-079 Gdynia
  5. Przedszkole nr 52, ul. I. Krasickiego 4, 81-384 Gdynia
  6. Przedszkole nr 48 „Morska Przygoda” w Gdyni, ul. adm. J. Unruga 86, 81-181 Gdynia
  7. Przedszkole Nr 23, Sandomierska 3, 81-508 Gdynia
  8. Przedszkole nr 13,  ul. Widna 15, 81-543 Gdynia
  9. XIII Liceum Ogólnokształcące w Gdyni, ul. Płk Dąbka 207, 81-155 Gdynia
  10. XVII Liceum Ogólnokształcące, ul. 10 Lutego 26, 81-364 Gdynia
  11. Zespół Szkolno – Przedszkolny Nr 3 w Gdyni, ul. Nagietkowa 73, 81-589 Gdynia

Gmina i Miasto Lębork

  1. Szkoła Podstawowa nr 5 w Lęborku, ul T. Kościuszki 14, 84 – 300 Lębork
  2. Przedszkole nr 5, ul. Wyspiańskiego 1, 84-300 Lębork

Gmina Nowa Wieś Lęborska

  1. Zespół Szkół im. Męczenników Marszu Śmierci KL Stutthof w Garczegorzu, Garczegorze 24 a, 84-351 Nowa Wieś Lęborska
  2. Szkoła Podstawowa w Redkowicach im. TOW Gryf Pomorski, Redkowice 18, 84-351 Nowa Wieś Lęborska

Gmina Zblewo

Publiczna Szkoła Podstawowa im. Edmunda Dywelskiego w Bytoni
ul. Kasztelańska 3, 83 – 210 Zblewo

Gmina i Miasto Kościerzyna

  1. Szkoła Podstawowa im. rtm. Witolda Pileckiego, ul. Młyńska 14, 83-409 Korne
  2. Zespół Szkolno- Przedszkolny w Nowym Klinczu, ul.Spacerowa 25, Gmina Kościerzyna
  3. Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 3 w Kościerzynie, ul. Mestwina II 3, 83-400 Kościerzyna
  4. Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 2 w Kościerzynie ul. Strzelecka 1, 83-400 Kościerzyna

Gmina Prabuty

Szkoła Podstawowa nr 2 im. Obrońców Westerplatte w Prabutach
ul. Obrońców Westerplatte 11, 82- 550 Prabuty

Gmina i Miasto Słupsk

  1. Niepubliczne Przedszkole „Akademia Maluchów” w Słupsku, ul. Bolesława Chrobrego 69, 76-200 Słupsk
  2. Szkoła Podstawowa nr 3 w Słupsku – klasy Gimnazjum nr 2 im. ks. Jana Twardowskiego, ul. Sobieskiego 3, 76-200 Słupsk
  3. Przedszkole Miejskie Integracyjne nr 8, ul. Wiatraczna 10, 76 – 200 Słupsk
  4. V Liceum Ogólnokształcące im. Zbigniewa Herberta w Słupsku, ul. Deotymy 15a, 76-200 Słupsk
  5. Przedszkole Miejskie Integracyjne nr 32 Tęczowa Dolina w Słupsku, Kasztanowa 1, 76-200 Słupsk
  6. Szkoła Podstawowa nr 1 im. Henryka Sienkiewicza w Słupsku, ul. Lutosławskiego 23
  7. Katolickie Gimnazjum i Katolickie Liceum ( Zespół Szkół Katolickich), ul. Piłsudskiego 20 , 76-200 Słupsk
  8. Zespół Szkolno-Przedszkolny w Redzikowie, Redzikowo 16A, 76-200 Słupsk
  9. Przedszkole Miejskie nr 10 „Świat Fantazji” w Słupsku, ul. Zygmunta Augusta 10, 76-200 Słupsk
  10. Zespół Szkół Technicznych w Słupsku, ul. Szymanowskiego 5,  76-200 Słupsk
  11. Anglojęzyczne Przedszkole Stokrotka, ul Hubalczyków 12, 76-200 Słupsk
  12. Zespół Szkół Informatycznych w Słupsku, ul. Koszalińska 9, 76-200 Słupsk
  13. Szkoła Podstawowa nr 2 im. T. Kościuszki w Słupsku
  14. Szkoła Podstawowa nr 11 w Słupsku, ul. prof. Lotha 3, 76-200 Słupsk
  15. Szkoła Podstawowa im. Leopolda Staffa we Włynkówku, ul. Błękitna 17, 76-200 Słupsk

Gmina Chmielno

  1. SZKOŁA PODSTAWOWA W RESKOWIE, RESKOWO 68, 83-334 MIECHUCINO
  2. Szkoła Podstawowa w Kożyczkowie, Kożyczkowo 80, 83-333 Chmielno
  3. Szkoła Podstawowa im. mjra Henryka Sucharskiego w Chmielnie, ul. B.Grzędzickiego 28, 83-333 Chmielno

Gmina Bytów

  1. Gimnazjum nr 2 w Bytowie, ul. Sikorskiego 37, 77-100 Bytów
  2. Przedszkole nr 2 w Bytowie, ul. Bauera 9, 77-100 Bytów

Gmina i Miasto Kartuzy

  1. Szkoła Podstawowa w Kiełpinie, ul. Szkolna 29, 83-307 Kiełpino
  2. SZKOŁA PODSTAWOWA IM. LEONA KĄKOLA W GRZYBNIE, UL. SZKOLNA 12, 83-300 KARTUZY

Gmina i Miasto Starogard Gdański

  1. Miejskie Przedszkole Publiczne Nr 4 „Tęczą Malowane”, ul Reymonta 7, 83-200 Starogard Gdański
  2. Miejskie Przedszkole Publiczne nr 6 „Modraczek” , al. Jana Pawła II 5, 83-200 Starogard Gdański
  3. Publiczna Szkoła Podstawowa nr 2 im. Marii Konopnickiej w Starogardzie Gdańskim, ul. Sobieskiego 6a
  4. Publiczna Szkoła Podstawowa nr 6 im. Jana Pawła II, ul. Bp. Dominika 32, 83 – 200 Starogard Gdański
  5. Publiczna Szkoła Podstawowa im. Józefa Grzybka w Kokoszkowach, ul. Szkolna 24, 83-207 Kokoszkowy
  6. Publiczna Szkoła Podstawowa nr 1 im. H. Sienkiewicza, ul. Zblewska 18, 83-200 Starogard Gdański
  7. Miejskie Przedszkole Publiczne Nr 2 z Oddziałami Integracyjnymi, al. Jana Pawła II Nr 7, 83-200 Starogard Gdański
  8. Miejskie Przedszkole Publiczne nr 3, Al.Wojska Polskiego 8b, 83-200 Starogard Gdański

Gmina TRZEBIELINO

SZKOŁA PODSTAWOWA IM. SPORTOWCÓW POLSKICH W TRZEBIELINIE, 77-235 TRZEBIELINO

Gdańsk

  1. Zespół Kształcenia Podstawowego i Gimnazjalnego nr 33 w Gdańsku, ul. Kołobrzeska 75, 80-396 Gdańsk
  2. Gdańska Szkoła Podstawowa i Gimnazjum „Lingwista” im. Hymnu Narodowego, ul. Malczewskiego 51, 80-107 Gdańsk
  3. Szkoła Podstawowa nr 43 im. Jana Kochanowskiego w Gdańsku, ul. Beethovena 20, 80-171 Gdańsk
  4. Pomorskie Szkoły Rzemiosł, ul. Jana Sobieskiego 90, Gdańsk 80-216
  5. Szkoła Podstawowa nr 2 z oddziałami sportowymi im. Armii Krajowej, ul. Marusarzówny 10, 80-288 Gdańsk
  6. Zespół Szkół Kreowania Wizerunku, ul. Dąbrowszczaków 35, 80-364 Gdańsk

Gmina Dębnica Kaszubska

Zespół Szkół w Gogolewie, Gogolewo 40, 76-248 Dębnica Kaszubska

Gmina Osieczna

Zespół Szkół Publicznych w Osiecznej, ul. Mickiewicza 1, 83-242 Osieczna

Gmina Brusy

Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Brusach, ul. Ogrodowa 2, 89- 632 Brusy

Gmina Stara Kiszewa

Zespół Kształcenia i Wychowania im. Jana Pawła II w Starej Kiszewie, ul. Tysiąclecia 25, 83-430 Stara Kiszewa

Gmina Sierakowice

Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Gowidlinie ul. Prymasa Wyszyńskiego 5, 83 – 341 Gowidlino

Gmina Puck

  • Szkoła Podstawowa im. Leona Bizewskiego w Gnieżdżewie, ul. Dworcowa 6, 84-100 Gnieżdżewo
  • Szkoła Podstawowa im. Józefa Wierzbickiego w Połchowie, obecna lokalizacja Darzlubiu, ul. Pucka 74

Gmina Pelplin

Zespół Kształcenia i Wychowania nr 1 w Pelplinie. 83-130 Pelplin ul. Sambora 5a

Gmina Stężyca

Zespół Kształcenia i Wychowania w Golubiu, ul. Sambora II/17, 83-316 Golubie

Urząd Gminy w Przechlewie

Szkoła Podstawowa w Sąpolnie, Sąpolno 45, 77-320 Przechlewo

Gmina Tczew

  1. II Liceum Ogólnokształcące im. Jana III Sobieskiego w Tczewie, ul. Królowej Marysieńki 10, 83-100 Tczew
  2. Zespół Szkół Ekonomicznych im. ks. Janusza St. Pasierba w Tczewie, ul. Gdańska 17, 83-110 Tczew

Gmina Szemud

  1. Społeczna Szkoła Podstawowe z Przedszkolem i Społeczne Gimnazjum Dobrzewino-Karczemki w Karczemkach ul. Gdańska 23, 80-209 Chwaszczyno
  2. Zespół Szkolno-Przedszkolny w Szemudzie, im. mjr H.Sucharskiego, ul. Szkolna 4, 84-217 Szemud

Gmina Liniewo

Zespół Oświatowy w Liniewie, ul.Szkolna 2, 83-420 Liniewo

Gmina Sadlinki

SZKOŁA PODSTAWOWA W NEBROWIE WIELKIM, UL SZKOLNA 6, 82-522 SADLINKI

Gmina Pruszcz Gdański

Szkoła Podstawowa im. Danuty Siedzikówny „ Inki” w Wiślinie, ul. Mostowa 5

Gmina Przodkowo

Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Czeczewie, ul. Gdańska 8, 84-208 Czeczewo

Gmina Miasta Wejherowa

Szkoła Podstawowa nr 8 im. Martyrologii Piaśnicy w Wejherowie, ul. Nanicka 22, 84-200 Wejherowo

Gmina Potęgowo

Szkoła Podstawowa im. A Mickiewicza w Łupawie, 76-242 Łupawa 22

Gmina Kobylnica

Zespół szkół Samorządowych w Sycewicach, ul. Szkolna 1, 76-251 Sycewice

O INICJATYWIE:

Akcja zbiórki społecznej POLACY – KRESOWYM STRACEŃCOM zgłoszonej i zarejestrowanej w MSWIA o numerze „2017/4864/OR” jest skierowana do polskich dzieci z bardzo ubogich rodzin oraz dzieci domu dziecka zamieszkujących na terenie Grodzieńszczyzny i Wileńszczyzny, a także głównie do ostatnich żyjących na terenie Białorusi i Litwy żołnierzy Armii Krajowej (i ich najbliższych). Adresatami są potrzebujący kombatanci z szeregów AK z których większość za walkę o Niepodległość Polski młodzieńcze lata spędziła w niewoli okupanta sowieckiego, w okrutnych warunkach łagrów syberyjskich za kołem podbiegunowym polarnym w Workucie, Incie, Norylsku, Kołymie, Magadanie i innych obozach śmierci. Przed aresztowaniem żyli na polskich ziemiach na Wileńszczyźnie, nad Niemnem w Grodnie, Lidzie, Nowogródku, Wołkowysku, Brześciu, we własnych miastach, siołach, dworkach, chatach, a także w wielu innych miastach dzisiejszej Litwy i Białorusi. Tam były ich korzenie, tam się urodzili i do tej polskiej ziemi byli przywiązani całym sercem.

Podziemie niepodległościowe na Kresach Rzeczypospolitej było bardzo silne. Okupant sowiecki, któremu władze PRL przekazały umową z 26.07.1944 r. jurysdykcję nad polskimi żołnierzami z AK i innych struktur Polski Podziemnej mordował polskich dowódców – komendantów, kadrę oficerską i część żołnierzy, a innych skazywano wyrokami Trybunałów Wojennych na długoletnie łagry syberyjskie o obostrzonym rygorze – najczęściej na 25 lat, a więc na śmierć, bo w najcięższych warunkach upokorzeń, o głodzie, potwornie ciężkiej pracy w kopalniach, wyrębie tajgi, budowie dróg i „kolei do nikąd” szanse na przeżycie były żadne.

Skazanych wywożono w bydlęcych wagonach i część z nich przewożona zimą umierała z zimna i głodu już po drodze.Po tzw. odwilży, po śmierci Stalina w latach 1955-1957 wielu z nich nie dostało zgody na repatriację do Polski, a polskie Kresy z mocy zajęcia przez okupanta sowieckiego i traktatu w Poczdamie zostały włączone do ZSRR. Z uwagi na kordon graniczny nie mieli szans na przedostanie się do Polski i pozostali tam na swojej, ale okupowanej ziemi. Nawet gdy Polska uzyskała niepodległość w 1990 r. nie zapewniono im powrotu i życia w godnych warunkach w Polsce. W wielu przypadkach żyją obecnie w biedzie, w nadzwyczaj trudnych warunkach i cieszą się kiedy rodacy o nich pamiętają. Prawda historyczna o tych polskich bohaterach, żołnierzach wyklętych, którzy nie pogodzili się z odebraniem Polsce tych ziem i walczących do 1953 r. przez wszystkie lata PRL była zakłamana. Władze komunistyczne wykreśliły ich w ogóle z dziejów Polski, a temat o zbrodni katyńskiej, która w przedłużonym ciągu trwała do 1953 r. był tematem tabu aż do 1990 r.

Należy o tym poświęceniu oraz Ich czynach zbrojnych zawsze pamiętać, a także wspierać i pomagać wszystkim dzieciom i rodakom z dawnych Kresów Wschodnich II RP bo jak powiedział największy polski poeta – Adam Mickiewicz

„Jeżeli zapomnimy o nich,
Niech Bóg zapomni o nas”