W dniach 23-30.10.2020 r. Stowarzyszenie Łagierników Żołnierzy Armii Krajowej w ramach projektu „Historia śpiewana” wyemitowało cykl wydarzeń historyczno-muzycznych „Historia Jednej Piosenki”. Każdego dnia ukazywał się jeden odcinek poświęcony konkretnemu utworowi muzycznemu związanemu z dziejami naszego Narodu. W trakcie cyklu przytoczone zostało tło historyczne piosenek i losy ich twórców, a opowieściom towarzyszyły piękne archiwalne fotografie i filmy. Poza zdobyciem wiedzy o utworach, dane nam było poznać laureatów Międzynarodowego Festiwalu Pieśni Pamięci „Walczącym o Niepodległość”. Po krótkiej rozmowie z artystami usłyszeliśmy utwory w ich wykonaniu.
W ramach cyklu „Historia Jednej Piosenki” wyemitowanych zostało osiem odcinków, do których obejrzenia na YouTube zapraszamy wszystkich Państwa :
23.10.2020 r. Odcinek I – „My, Pierwsza Brygada”, wykonawca : Michał Steciak
https://youtu.be/5_qVFhk3oRU
24.10.2020 r. Odcinek II – „Pałacyk Michla”, wykonawca : Ewa Smerecka
https://youtu.be/3kqbyTU2DjU
25.10.2020 r. Odcinek III – „Marsz Sybiraków”, wykonawca : Dominik Fijałkowski
https://youtu.be/AoRsTpCPiuY
26.10.2020 r. Odcinek IV – „Mała dziewczynka z AK”, wykonawca : Weronika Zdzieborska
https://youtu.be/bcfCm5Xsxmw
27.10.2020 r. Odcinek V – „Modlitwa obozowa”, wykonawca : Michał Steciak
https://youtu.be/MnYDhKaUmao
28.10.2020 r. Odcinek VI – „Czerwone maki na Monte Cassino”, wykonawca : Ewa Smerecka
https://youtu.be/KjqHEw28Zw4
29.10.2020 r. Odcinek VII – „Mury”, wykonawca : Dominik Fijałkowski
https://youtu.be/KSe1zyoA67M
30.10.2020 r. Odcinek VIII – „Białe róże”, wykonawca : Weronika Zdzieborska
https://youtu.be/JNH17qwCR5U
Zachęcamy do nauki historii Polski poprzez poznawanie i śpiewanie ważnych i znanych dla naszego narodu pieśni i piosenek. Poprzez projekt „Historia Jednej Piosenki” chcieliśmy przybliżyć dzieje jednych z najważniejszych pieśni patriotycznych i wojskowych, a jednocześnie przywołać ważne wydarzenia, które są z nimi związane. Mamy nadzieję, że Państwo również popierają główną ideę tego cyklu i będą razem z nami poznawać historię poprzez śpiew.
Serdecznie dziękujemy wszystkim osobom, które przyczyniły się do powstania projektu, a w szczególności wspaniałym młodym artystom, bez których nie byłoby „Historii Jednej Piosenki”.
Partnerami wydarzenia byli: Narodowe Centrum Kultury, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Fundacja Pomocy i Więzi Polskiej „Kresy RP” oraz Fundacja Wsparcia Historii i Kultury Polskiej.
Projekt został dofinansowany ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu „Kultura w sieci”.