Dzięki wsparciu i na zaproszenie Urzędu do spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych oraz Władz Samorządowych Miasta Kobyłki i Wołomina na obchody Dnia Żołnierzy Wyklętych przybyli na uroczystości Kombatanci z Kresów Wschodnich oraz przedstawiciele Stowarzyszenia z Białegostoku, Augustowa, Sejn i Wołomina.
Obchody dnia Żołnierzy Wyklętych rozpoczęły się już 28 lutego- na sportowo. Na Wołomińskim stadionie Pani kpt. Weronika Sebastianowicz otworzyła I Powiatowy Bieg Żołnierzy Wyklętych. Bieg odbywał się w kilku kategoriach wiekowych. Zwycięscy odebrali piękne pamiątkowe medale oraz ufundowane przez Panią Burmistrz Wołomina Elżbietę Radwan i Burmistrza Roberta Roguskiego bony do sklepów sportowych. Nie mniej największą nagrodą dla kibiców i uczestników biegu była możliwość poznania i porozmawiania z Żołnierzami Wyklętymi z Kresów Wschodnich obecnie Białorusi.
Po zakończeniu biegu na zaproszenie Burmistrza Roberta Roguskiego i jego osobiste przewodnictwo Kombatanci zwiedzili Kaplicę w Ossowie i pola Bitwy Polsko-Bolszewickiej.
W godzinach popołudniowych w Miejskim Ośrodku Kultury w Kobyłce odbyło się uroczyste spotkanie przybyłych Bohaterów z mieszkańcami Kobyłki.
W trakcie spotkania nastąpiło podsumowanie zbiórki paczek świątecznych „Polacy Kresowym Straceńcom”, która jest prowadzona w Wołominie już od 2012 roku. Pani kpt. Weronika Sebastianowicz osobiście podziękowała osobom zaangażowanym w zbiórkę i wręczyła osobiście podziękowania dla:
– III Liceum Ogólnokształcącego im. Jana Pawła II w Wołominie
– Trzynastej Wołomińskiej Drużyny Harcerskiej „Czarna Trzynastka”
– 13 Wołomińskiej Gromady Zuchowej „Czarne Wilczki”
– Młodzieżowej Rady Miasta Wołomin
Niebywałą niespodzianką i premierą dla Kombatantów była możliwość obejrzenia filmu „Łagiernicy”, w którym głównymi bohaterami byli oni sami. Po obejrzeniu filmu można było zauważyć wielkie wzruszenie i łzy szczęścia. Nigdy nie zapomnę słów Pana Edwarda Akuszewicza, który zawsze, powtarza, że nigdy nie wierzył, że dożyje takich chwil, że Polska będzie o nich pamiętać.
– Panie Edwardzie pamiętamy i dziękujemy! Wam wszystkim Niezłomnym
Wielkim przeżyciem duchowym był występ młodzieży z Parafii Najświętszego Odkupiciela z Grodna, która przyjechała na zaproszenia Klubu Gazety Polskiej i Pana Bogusława Grzenkowicza.
Dziękujemy także młodzieży z Zielonki za przygotowanie multimedialnej prezentacji o Żołnierzach Wyklętych.
Na zakończenie spotkania w Miejskim Domu Kultury w Kobyłce odbył się koncert hip hopowy zespołów Dominika Sobańskiego, Zjednoczonego Ursynowa
W dniu 1 Marca Kombatanci wraz z Władzami Samorządowymi Miasta Kobyłka, harcerzami, mieszkańcami Kobyłki oraz przedstawicielami Stowarzyszenia z Sejn, Augustowa, Białegostoku i Wołomina udali się do Warszawy na Państwowe Obchody Dnia Żołnierzy Wyklętych.
Wszyscy przybyli goście złożyli kwiaty pod tablicą pamięci pomordowanych Żołnierzy Wyklętych w więzieniu przy ul. Rakowieckiej a następnie udali się na Plac Józefa Piłsudskiego.
Na uroczystości przed grobem Nieznanego Żołnierza w Warszawie przybył Prezydent RP Bronisław Komorowski, wiceprezes Rady Ministrów Tomasz Siemoniak oraz Jan Stanisław Ciechanowski – Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych.
Zarząd Stowarzyszenia Łagierników Żołnierzy AK, władze samorządowe miasta Kobyłki, przybyli goście z Sejn, Białegostoku, Augustowa, Wołomina i przybyli Kombatanci złożyli kwiaty przed Grobem Nieznanego Żołnierza.
Po uroczystościach uczestnicy udali się ponownie do Kobyłki, gdzie została odprawiona uroczysta msza święta a następnie nastąpił przemarsz na plac 15 sierpnia Gdzie przybyli goście władze samorządowe Miasta Kobyłki, Wołomina i Powiatu Wołomińskiego złożyli wieńce.
2 marca zgodnie z obietnicą, jaką złożyła rok temu Pani kpt. Weronika Sebastianowicz, Kombatanci w drodze na Kresy Wschodnie odwiedzili najmniejszych wolontariuszy z Przedszkola nr 9 im. Jasia i Małgosi w Wołominie oraz przybyłych na spotkanie uczniów ze Szkoły Podstawowej nr 3 im Marszałka Józefa Piłsudskiego
Na przybyłych gości czekało wiele niespodzianek. Dzieci przygotowały występy dla szanownych gości, zatańczyły w strojach ludowych krakowiaka. Po raz kolejny na twarzy Kombatantów zagościł uśmiech, wzruszenia, i łzy szczęścia.
Dzięki uprzejmości Dyrekcji Przedszkola Pani Marii Krukowskiej oraz Marii Bereda i wspaniałym Paniom kucharkom goście przed odjazdem zjedli smaczny obiad.
Na koniec wizyty w Przedszkolu dzięki przedstawicielowi Rajdu Katyńskiego Panu Edwardowi Olszowy zostały wręczone Kombatantom paczki z żywnością.
Zarząd Stowarzyszenia składa podziękowania wszystkim osobom, które przyczyniły się do zaproszenia Kombatantów z Kresów Wschodnich na uroczystości do Polski oraz możliwości uczestniczenia gości z Sejn, Augustowa, Białegostoku.
Dziękujemy:
– Władzom miasta Kobyłki – Panu Burmistrzowi Roguskiemu, Pani vice Burmistrz Karinie Jaźwińskiej, Panu Piotrowi Wyszyńskiemu doradcy burmistrza Miasta Kobyłka. Wszystkim pracownikom Urzędu Miasta Kobyłka za pracę przy organizacji uroczystości i współpracę
– Władzom miasta Wołomin – Pani Elżbiecie Radwan – Burmistrz Wołomina oraz Pani Edycie Zbieć vice Burmistrz
– Dyrekcji Przedszkola Jasia i Małgosi w Wołominie – Pani Marii Krukowskiej oraz Marii Bereda za gościnę i współpracę przy organizacji paczek na święta. Pani Małgorzacie Powała za przygotowanie występów dzieci.
– Dyrekcji i nauczycielkom Szkoły Podstawowej nr 3 im. Marszałka Józefa Piłsudskiego – Pani Jolancie Borowy, Annie Cierlicy i Magdzie Kaczmarczyk również za współpracę przy organizacji paczek na święta oraz przygotowanie części artystycznej spotkania w Przedszkolu.
Dziękujemy delegacjom przybyłym z Sejn, Suwałk, Augustowa i Białegostoku
– Białystok reprezentowało I LO im Adama Mickiewicz ze sztandarem którego opiekunem był Pan Grzegorz Łopata , opiekunem młodzieży była także Pani Barbara Podlewska, oraz IV LO ze sztandarem i opiekunką Panią Małgorzatą Grabowską.
– Augustów reprezentowało II LO im Polonii i Polaków na świecie, młodzież przyjechała ze sztandarem pod opieką Pana Zbigniewa Citko
Sejny-Suwałki były reprezentowane przez:
– Grupę Rekonstrukcyjną 24 Baonu KOP Sejny
– Panią Eugenię Milewską wice-prezes Sejneńskiego Towarzystwa Opieki nad Zabytkami
– Panią Dyrektor Szkoły Podstawowej w Karolinie Lucynę Fidrych oraz nauczycielki tej szkoły Bożenę Dziemitko i Jolantę Waszkiewicz
– Poczet sztandarowy Koła Przyjaciół Sybiraków z Sejn niesiony przez młodzież z Liceum Ogólnokształcącego im. Szymona Konarskiego w Sejnach
– ZSCKR ze sztandarem, młodzieżą pod opieką Pani Anny Mazur, Pani Beaty Kuczyńskiej i Pana Andrzeja Pankiewicza
– Panią Barbarę Kuklewicz dyrektor oddziału Stowarzyszenia Łagierników Żołnierzy AK w Sejnach
Zarząd Stowarzyszenia Łagierników Armii Krajowej
Prezes Artur Kondrat
Koordynator Monika Brzezińska
Wołomin