We wtorek 7 lipca odbył się koncert z okazji 76. rocznicy Operacji „Ostra Brama”. Wydarzenie zostało zorganizowane przez Stowarzyszenie Łagierników Żołnierzy Armii Krajowej, natomiast partnerami byli: Narodowe Centrum Kultury, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Fundacja Pomocy i Więzi Polskiej “KRESY RP” oraz Fundacja Pamięci Historii i Kultury Polskiej na Białorusi.
Ze względu na wyjątkową sytuację, tym razem niestety nie mogliśmy wziąć udziału w uroczystych obchodach rocznicy Operacji „Ostra Brama” w Wilnie. Chcąc jednak oddać cześć bohaterom tamtych dni, zorganizowaliśmy koncert on-line na żywo mający przybliżyć tę tragiczną historię.
To właśnie 7 lipca 1944 r. oddziały Armii Krajowej rozpoczęły w ramach Akcji „Burza” działania znane pod nazwą Operacja „Ostra Brama”. Ich celem było odbicie Wilna z rąk Niemców, przed wkroczeniem do miasta oddziałów radzieckich. Polacy, choć mniej liczni i gorzej uzbrojeni, wykazali się ogromnym męstwem, uporem i odwagą. Byli gotowi do poświęceń i nie wahali się oddać życia za Wilno. Niedługo później do walk dołączyły oddziały Armii Czerwonej i po kilku dniach krwawych walk, w dniu 13 lipca 1944 r., udało się wyzwolić miasto. Na wieży zamkowej zatrzepotała biało-czerwona flaga. Niestety, współpraca z „sojusznikiem” okazała się być krótkotrwała. W ciągu kilku najbliższych dni oficerowie, w tym dowodzący akcją ppłk Aleksander Krzyżanowski ps. „Wilk”, i żołnierze AK zostali aresztowani i zesłani do łagrów. Kilkuset polskich żołnierzy straciło w walce zdrowie lub życie, a kilka tysięcy trafiło do rosyjskich obozów. Mimo to, Wilno nie wróciło do Polski.
Publiczności zgromadzonej przed monitorami komputerów wydarzenia te przybliżyła Anna Przybysz, która wraz Mateuszem Wachowiakiem (akordeon) i Jackiem Przybyszem (gitara) tworzy zespół Triodeon. We wtorkowy wieczór artyści wykonali szereg przedwojennych utworów z repertuaru wojskowego i rozrywkowego, takich jak „Warszawianka”, „Miłość ci wszystko wybaczy” czy „Serce w plecaku”. Piosenki przeplecione zostały emocjonalnymi opowieściami dotyczącymi historii Wilna, Operacji „Ostra Brama” oraz gwiazdy przedwojennej estrady, Hanki Ordonówny. Sentymentalna podróż do czasów minionych mamy nadzieję, że zachwyciła i wzruszyła zgromadzonych przed monitorami widzów.
Tym, jakże wyjątkowym, koncertem Stowarzyszenie Łagierników Żołnierzy AK rozpoczęło cykl wydarzeń historyczno-kulturalnych pt. „Historia Śpiewana”.
Projekt ten został dofinansowany ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu „Kultura w sieci”.
Serdecznie dziękujemy wszystkim osobom zaangażowanym w organizację koncertu. Zachęcamy Państwa do upowszechniania wiedzy o zapomnianym, a ważnym epizodzie w historii Armii Krajowej, jakim była Operacja „Ostra Brama”.
Nagranie koncertu dostępne jest dla wszystkich zainteresowanych na platformie YouTube pod linkiem: https://www.youtube.com/watch?v=3A0w-sDOk8Q