W ramach II Międzynarodowego Festiwalu Pieśni Pamięci „Walczącym o Niepodległość” w drugim dniu festiwalu odbyły się koncerty polskich chórów z Kresów Wschodnich w podwarszawskich miejscowościach.
Jednocześnie w trzech miastach: Ząbkach, Radzyminie i Wołominie o godzinie 13.00 rozpoczęły się msze święte, które zostały uświetnione śpiewem chórów z Kresów I i II Rzeczypospolitej. Następnie po mszy świętej odbyły się koncerty.
Licznie zgromadzona publiczność wspólnie śpiewała pieśni patriotyczne i religijne ze śpiewników przygotowanych przez Stowarzyszenie Łagierników Żołnierzy Armii Krajowej.
Koncerty odbyły się w następujących parafiach na terenie powiatu wołomińskiego:
- Kolegiata Przemienienia Pańskiego w Radzyminie – śpiewały chóry polskie z Litwy : Rudomianka” i „Ballada”
- Parafia Świętego Robotnika w Wołominie – śpiewały chóry polskie z Białorusi : Lidziejka”, „Bravo” , „Tęcza”
- Parafia Miłosierdzia Bożego w Ząbkach – wystąpił chór polski z Ukrainy – „Cantica Anima” oraz laureatka Festiwalu w 2017 roku – Weronika Zdzieborska
W każdym mieście słuchacze byli pod wielkim wrażeniem występów polskich chórów przepojonych pięknym śpiewem i miłością do Ojczyzny. Przypomnieli nam, jak warto kochać Polskę, pielęgnować tradycje narodowe np. poprzez śpiew pieśni patriotycznych. Na wielu twarzach słuchaczy można było zobaczyć łzy wzruszenia.
Dla polskich chórów z Kresów koncerty również były wielkim przeżyciem i dostarczyły wielu wzruszeń. Przyjazd na II Festiwal „Walczącym o Niepodległość” do Polski był dla nich możliwością aktywnego włączenia się w obchody stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości.
Zarząd Stowarzyszenia Łagierników Żołnierzy Armii Krajowej dziękuje wszystkim osobom, które przyczyniły się do występów chórów w podwarszawskich gminach. W szczególności składamy podziękowania księżom proboszczom za gościnę w parafiach.
Bóg zapłać ks. Proboszczowi Jackowi Pawlickiemu z Parafii Świętego Robotnika, ks. Proboszczowi Stanisławowi Popis z Parafii Przemienienia Pańskiego w Radzyminie oraz ks. Proboszczowi Andrzejowi Kopczyńskiemu z Parafii Miłosierdzia Bożego w Ząbkach.
Dziękujemy bardzo naszym partnerom – Senatowi RP, Ministerstwu Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Funduszu Promocji Kultury i programu Kultura Dostępna, a także fundacjom : PZU, Banku PKO BP, Fundacji Energa oraz Fundacji Grupy PKP za wsparcie finansowe, dzięki któremu mógł się odbyć II Międzynarodowy Festiwal Pieśni Pamięci „Walczącym o Niepodległość” w stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości.
WOŁOMIN
ZĄBKI
RADZYMIN