W dniach 25-27.09.2020 r. odbyły się „Międzynarodowe Koncerty Jedności Kresowian 2020”. Projekt ten został zorganizowany przez Stowarzyszenie Łagierników Żołnierzy AK, a jego partnerami byli: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Narodowe Centrum Kultury, ZPB (oddział Lida i oddział Mozyr), Dom Kultury Polskiej w Wilnie, Dom Polski w Barze, Związek Polaków Winniczyzny, Fundacja Wsparcia Historii i Kultury Polskiej oraz Fundacja Opieki i Jedności Kresowian.
Sytuacja epidemiologiczna nie pozwoliła na zorganizowanie jednego wspólnego koncertu, podczas którego Polacy z Kresów mogliby spotkać się ze swoimi rodakami żyjącymi w Polsce. Na szczęście, dzięki nowoczesnej technologii, udało się zorganizować trzy koncerty on-line, w czasie których wystąpili polscy artyści mieszkający w trzech krajach – na Białorusi, Litwie i Ukrainie. W ten sposób mogliśmy wspólnie przeżywać wzruszające chwile podczas wspaniałych koncertów, odbywających się w szczególnych okolicznościach, ponieważ w tym roku obchodzimy 100. rocznicę bitwy warszawskiej, operacji niemeńskiej i wojny polsko-bolszewickiej, a także 75. rocznicę zakończenia II wojny światowej.
Koncerty rozpoczęły się w piątek 25 września. Tego dnia na scenie zobaczyliśmy pochodzący z Białorusi polski młodzieżowy wokalny zespół „Recha”, który wykonał szereg utworów patriotycznych i ludowych, takich jak „Przybyli ułani” czy „Kukułeczka”. Nazwa tego dziecięcego zespołu, która po polsku oznacza „Echo”, odzwierciedla jego charakter, ponieważ dzieci pracują w sposób akademicki, wykonując na wiele głosów piosenki a cappella. Kierownikiem artystycznym zespołu jest mgr. Julia Dudarewa, absolwent Białoruskiego Państwowego Uniwersytetu Pedagogicznego im. Maksyma Tanka.
Drugiego dnia, w sobotę 26 września przenieśliśmy się na Litwę, ponieważ stamtąd pochodzi polski Zespół Pieśni i Tańca „Ojcowizna”. ”, który został założony wiosną 2017 r. Zespół składa się z ponad 70 osób, uczęszcza doń kilka pokoleń – rodzice i dzieci, bracia i siostry, jak też rodziny. Duża część z nich to byli uczestnicy zespołu „Wileńszczyzna”, którym poszczęściło się śpiewać i tańczyć pod kierownictwem artystycznym śp. Gabriela Jana Mincewicza. W bogatym repertuarze Zespołu znalazły się pieśni patriotyczne i wojskowe m.in. „Wojenko, wojenko” oraz utwory poświęcone Wilnu i Wileńszczyźnie, a występy wokalne przeplecione były pokazami tańców ludowych. Zespół „Ojcowizna” przedstawił również fragment widowiska artystycznego „Stary album mówi wiele…” nawiązującego swym programem do losów ludzi z Wileńszczyzny, upamiętniającego ich drogi ku niepodległości oraz trudny los wygnańców.
„Międzynarodowe Koncerty Jedności Kresowian 2020” zakończyły się w niedzielę 27 września występami polskich artystów z Ukrainy, które odbyły się w Domu Polskim Barze, skąd przywitała wszystkich Pani Dyrektor Małgorzata Miedwiediewa. Tego dnia dane nam było zobaczyć na scenie aż pięć zespołów. Koncert rozpoczęło pochodzące z Winnicy wokalne „Trio Ażur”, które tworzą trzy profesjonalne śpiewaczki – Switłana Iskra (pierwszy sopran), Irena Sidorowa (drugi sopran) oraz Irena Godna (kierownik artystyczny, alt). Następnie na scenie pojawili się najmłodsi wykonawcy – chór młodzieżowy „Młode Liście” z Baru, dyrygowany przez zasłużoną dla polskiej kultury Ludmiłę Chałabudę. Młodzi artyści wykonali utwory takie jak „Czerwone maki na Monte Cassino” i „Warszawskie dzieci”. „Jurek i przyjaciele” to kolejny zespół, który wystąpił tego dnia. Grupa przyjaciół zaprezentowała znane pieśni, m.in. „Szwoleżerowie” i „Chłopcy z AK”, we własnej aranżacji muzycznej. Na scenie zobaczyliśmy również pochodzący z Baru chór „Cantica Anima”, który wykonał popularne pieśni patriotyczne i wojskowe, natomiast koncert zakończył występ zespołu „Srebrne Głosy” z Winnicy, pod kierownictwem artystycznym Ireny Godnej. Zespół ten rozpoczął swoją działalność w 2010 roku z inicjatywy Prezesa WKOZP Alicji Ratyńskiej.
„Międzynarodowe Koncerty Jedności Kresowian 2020”, choć odbyły się on-line, były niesamowitą okazją do spotkania i wspólnego przeżywania artystycznych doznań. Mimo, że zamieszkujemy różne kraje, jednoczy nas kultura, tradycja i pamięć, które musimy pielęgnować. Żywimy nadzieję, że te koncerty na długo pozostaną w pamięci zgromadzonej przed monitorami publiczności.
Projekt „Międzynarodowe Koncerty Jedności Kresowian 2020 r.” został dofinansowany ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu Kultura – Interwencje 2020 r.” .
Dziękujemy wszystkim bardzo gorąco za okazane wsparcie i zaangażowanie w realizacji tego projektu.
Nagrania koncertów dostępne są dla wszystkich na Facebooku – https://www.facebook.com/Lagiernicy
oraz kanale You Tube Stowarzyszenia:
Białoruś:
https://www.youtube.com/watch?v=-bsyVWOsUXY&t=1662s
Litwa:
https://www.youtube.com/watch?v=oeAwALP41yo
Ukraina:
https://www.youtube.com/watch?v=ctOHmLwJToc&t=4s
Polski zespół wokalny „Recha” z Białorusi
Zespół Pieśni i Tańca „Ojcowizna” z Litwy
Polskie zespoły i chóry z Ukraina: Trio Azur, Młode Liscie, Jutrek i P, Cantica Anima, Srebrne Głosy:
Studio Warszawa