W dniach od 18 do 20 października 2019 r. w Węgrowie odbyło się spotkanie środowisk kresowych z terenów dawnej I i II Rzeczypospolitej. Spotkanie objęła swym patronatem Pani Marszałek Maria Koc – Wicemarszałek Senatu RP. Organizatorem wydarzenia była Fundacja Pomocy i Więzi Polskiej „Kresy RP” oraz Stowarzyszenie Klasztor Węgrów – Centrum Dialogu Kultur we współpracy z naszym Stowarzyszeniem oraz Fundacją Pamięci Historii i Kultury Polskiej na Białorusi. Zaproszenie organizatorów przyjęli Rodacy ze Związku Polaków na Białorusi, Związku Polaków na Litwie oraz Rodacy z Ukrainy – Żytomierza, Baru, Winnicy i Koziatynia. Nieprzypadkowo na spotkanie Kresowian został przez nas wybrany Węgrów – miasto wielu kultur i religii, podobnie jak na Kresach współżyjących razem.
Obchody Jedności Kresowian rozpoczęły się od kolacji powitalnej w dniu 18 października 2019 r. W sobotę – 19 października uczestnicy spotkania rozpoczęli dzień od zwiedzania Centrum Dialogu Kultur – ekspozycji muzealnej „Węgrów – miasto wielu kultur i religii”. Pan Marek Sobisz – kustosz ekspozycji opowiadał o długoletniej historii Węgrowa i społeczności zamieszkujących przez stulecia to miasto. Wszyscy byliśmy pod wrażeniem historii tego miejsca, jak i przeplatania i współistnienia 3 religii w harmonii i zgodzie. Kustosz zwracał uwagę, że ideą ekspozycji było pokazanie, że mimo różnych wiar, poglądów, społeczności mogą ze sobą żyć w zgodzie i poszanowaniu.
W godzinach popołudniowych odbył się uroczysty koncert „Historia Pisana Śpiewem”. Na wypełnionej sali Klasztoru zaprezentowały się polskie chóry z Ukrainy : „Podolanie”, „Podolski Kwiat”, „Chór im. Zarębskiego” oraz „Trio Ażur”. Uczestnicy koncertu byli pod wielkim wrażeniem występów chórów kresowych – bardzo młodych i starszych ich artystów. W występach chórów czuło się wielką miłość i tęsknotę do ukochanego Kraju. Robiło to tym większe wrażenie, że pamiętaliśmy, iż artyści pochodzą ze środowisk polskich z terenów obecnej Ukrainy, a dawniej I Rzeczypospolitej, które już po I lub II rozbiorze zostały oderwane od Polski. Patriotyzm naszych gości stanowić może dla nas wszystkich wielki wzór miłości do Ojczyzny.
Zwieńczeniem dnia był Bal Jedności Kresowian, który zgromadził Rodaków z Kresów, przyjaciół zaangażowanych w projekt organizacji. Gośćmi honorowymi byli członkowie naszego Stowarzyszenia – kombatanci Armii Krajowej – Łagiernicy, którzy o wolność Polski walczyli przecież w czasie i po II wojnie światowej na Kresach Wschodnich II RP. Wyjątkowym wydarzeniem wieczoru było przekazanie przez przedstawiciela Ministra Obrony Narodowej Pani Natalii Zarzyckiej – Honorowej Prezes naszego Stowarzyszenia – nominacji na stopień majora.
Bal trwał do późnych godzin nocnych i był wspaniałą okazją do integracji rodaków z Kresów. Wspólną zabawę uświetniły występy chórów kresowych w repertuarze rozrywkowym.
W niedzielę 20 października po śniadaniu odbyły się warsztaty historyczne, które prowadziła Pani Aneta Hoffmann. Uczestnicy „Dni Jedności Kresowian” mogli wysłuchać wykładu z okazji 100 rocznicy wybuchu wojny polsko-bolszewickiej oraz 80 rocznicy wybuchu II wojny światowej i inwazji sowieckiej na Polskę. Uczestnicy szeroko dyskutowali na temat represji sowieckich, jakie spotkały obywateli polskich na terenie Ukraińskiej SRR w czasie tzw. Operacji Polskiej NKWD w latach 1936-38 na terenach dawnej I RP, a także represji sowieckich w latach 1939-41 oraz po 1944 na terenach wschodnich II RP. Goście podzielili się z pozostałymi uczestnikami także swymi rodzinnymi wspomnieniami losów wojennych.
Następnie goście z Kresów udali się na msze święte do Parafii Rzymskokatolickiej św. Piotra z Alkantary i św. Antoniego z Padwy w Węgrowie oraz do Parafii pw. Św. Apostołów Piotra i Pawła w Wierzbnie. Po mszach świętych w kościołach odbyły się koncerty polskich chórów i zespołów kresowych z Ukrainy ze wzruszeniem przyjęte przez mieszkańców, posługujących kapłanów i zaproszonych gości.
Najtrudniejszym momentem Międzynarodowych Obchodów Jedności Kresowian był czas pożegnań. Uczestnicy spotkania nie mogli się rozstać i jeszcze przed autokarem wszyscy śpiewali kresowe piosenki, planowali kolejne wspólne spotkania – w Ojczyźnie i na Kresach.
Cieszymy się, że członkowie Stowarzyszenia mogli uczestniczyć w tym wyjątkowym spotkaniu Kresowian. Do zobaczenia wkrótce !