Zgodnie z tradycją lat poprzednich podobnie i w tym roku w dniach 10-12.11.2019 r. Stowarzyszenie Łagierników Żołnierzy AK we współpracy ze Stowarzyszeniem „Klasztor Węgrów – Centrum Dialogu Kultur” zorganizowało dla kombatantów AK z Polski i Białorusi udział w centralnych obchodach Narodowego Święta Niepodległości w Warszawie. Wśród zaproszonych znaleźli się także Sybiracy i młodzież polska z Białorusi oraz młodzież polska z Wileńszczyzny. To niezmiernie ważne dla naszego Kraju święto było, jak zwykle, także wyjątkową okazją do połączenia Polaków z Polski i dawnych Kresów Wschodnich II RP na uroczystościach patriotycznych.
Po powitaniu naszych gości po ich przyjeździe w dniu 10 listopada wszyscy uczestniczyliśmy w uroczystej kolacji, a następnie spotkaniu międzypokoleniowym młodzieży z kombatantami AK i Sybirakami. Wspólne śpiewanie pieśni i piosenek patriotycznych wprowadziło wszystkich zebranych w wyjątkowy nastrój nadchodzącej 101 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.
W dniu 11 listopada 2019 r. centralne obchody Święta Niepodległości rozpoczęliśmy udziałem w uroczystej mszy świętej za Ojczyznę w Świątyni Opatrzności Bożej na warszawskim Wilanowie. Nabożeństwu przewodniczył kardynał Kazimierz Nycz, a homilię wygłosił biskup polowy Wojska Polskiego Józef Guzdek.
Następnie udaliśmy się do centrum Warszawy na główną uroczystość państwowych obchodów Narodowego Święta Niepodległości. Tu o godz. 12.00 wspólnie z wypełniającymi pl. Piłsudskiego Rodakami odśpiewaliśmy hymn państwowy. W tym czasie nasi kombatanci znajdowali się już na trybunie honorowej obchodów. Na zakończenie uroczystości delegacja naszych gości z Białorusi i Litwy złożyły w imieniu wszystkich naszych uczestników wiązankę kwiatów na Grobie Nieznanego Żołnierza.
Kolejnym punktem tego dnia było uczestnictwo naszych kombatantów w spotkaniu z Prezydentem RP Andrzejem Dudą w Arkadach Kubickiego Zamku Królewskiego, podczas gdy pozostali goście powrócili do hotelu w Kuklówce pod Warszawą. W oczekiwaniu na powrót naszych weteranów młodzież oraz Sybiracy wzięli udział w specjalnie przygotowanych dla nich warsztatach historycznych. Mając w pamięci wydarzenia sprzed 101 lat, a także wydarzenia ostatniej wojny uczestnicy warsztatów rozważali temat czynników i osób, dzięki którym przetrwało polskie społeczeństwo i możliwe było odzyskanie niepodległości w 1918 r., a następnie utrzymanie siły narodu w czasie innych tragicznych wydarzeń w historii Polski XX w. Nasi goście z Kresów przybliżyli nam szereg osób, którym w szczególny sposób zawdzięczają swą silną tożsamość narodową oraz znajomość historii i języka polskiego. Ci „cisi” bohaterowie, w tak ważnych jak Święto Niepodległości momentach, godni są przypomnienia i upamiętnienia.
Zwieńczeniem dnia była uroczysta kolacja, w czasie której w trakcie przemówień i wspomnień, a także podziękowań, kuluarowych rozmów widoczna była mocna więź, jaka łączy naszych gości – z Polski oraz dawnych Kresów Wschodnich. Muzycznym dopełnieniem wieczoru był koncert barda przybyłego specjalnie z Wilna – Jarosława Królikowskiego, a także Weroniki Zdzieborskiej – laureatki I Międzynarodowego Festiwalu Pieśni Pamięci „Walczącym o Niepodległość” organizowanego od roku 2017 przez naszą organizację.
Obchody zakończyły się 12 listopada wyjazdem naszych gości do miejsc zamieszkania. Dziękujemy Wszystkim za obecność. Do zobaczenia !
Stowarzyszenie pragnie podziękować Urzędowi do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych oraz Fundacji PZU za wsparcie finansowe organizacji ww. obchodów.
ZOBACZ FOTORELACJĘ :