W stulecie Niepodległej, Polacy Kresowym Rodakom. Spotkania Świąteczne z Polakami na Litwie.
W ramach akcji Polacy Kresowym Rodakom przedstawiciele Stowarzyszenia Łagierników Żołnierzy Armii Krajowej z grupą wolontariuszy i koordynatorów zbiórki: Grzegorzem Sul, Piotrem Wiktorskim z Ostrołęki, Małgorzatą Zyśk – Burmistrz Miasta Ząbki, Anną Siebert z Sejn, przybyli z pielgrzymką do Wilna.
Zbiórka darów odbywa się w całej Polsce, akcja pierwotnie kierowana była do naszych kombatantów i łagierników Żołnierzy Armii Krajowej na Litwie, Ukrainie i Białorusi, ale z czase rozrosła się na tyle, że obecnie członkowie stowarzyszenia w pielgrzymce z darami odwiedzają również dzieci i młodzież na Kresach uczęszczających do polskich przedszkoli i szkół.
W okręgu wileńskim odwiedziliśmy dziesięć placówek i przekazaliśmy paczki z Polski, w których oprócz artykułów szkolnych, ubrań i żywności, spakowane zostały świąteczne kartki z życzeniami i opłatek. Na swojej drodze pielgrzymkowej odwiedziliśmy szkolę i przedszkole w Wojdatach, Wileńską Szkołę technologii, biznesu i rolnictwa w Białej Wace. Przekazaliśmy też dary dla uczniów Gimnazjum z Pogir i Bujwidz, Wileńskiej szkoły wielofunkcyjnego centrum w Werkach. Odwiedziliśmy Gimnazjum Urszuli Ledóchowskiej w Czarnym Borze, Centrum opieki socjalnej w Wołczunach, Gimnazjum w Niemieżu, Wielofunkcyjne centrum w Rudominie i hospicjum w Wilnie prowadzone przez siostrę Michaelę Rak. W niedzielę rano, 16 grudnia 2018 r., spotkaliśmy się w Domu Kultury Polskiej w Wilnie z kombatantami i sybirakami, przekazując na ich ręce życzenia świąteczne i dary, aby na polskich stołach mogły zagościć produkty z Polski, będące wyrazem naszej wdzięczności i pamięci o Kresowych Rodakach. Była to chwila pełna wzruszeń. Polacy z Kresów, ze łzami wzruszenia powtarzali słowa „Macierz pamięta”. W rocznice 100-lecia odzyskania Niepodległości nie mogło nas zabraknąć na cmentarzu na Rossie, złożyliśmy wiązankę biało-czerwonych kwiatów i zapaliliśmy znicze na grobie matki Marszałka Józefa Piłsudskiego, gdzie złożono serce wodza. Był to wyjątkowy moment dla nas Wszystkich, staliśmy przed Marszałkiem – Polacy z całej Polski i Rodacy z Kresów z Litwy i Białorusi.
Podczas pielgrzymki pokłoniliśmy się Matce Bożej w Ostrej Bramie i uczestniczyliśmy we Mszy Świętej dziękczynnej, w parafii Najświętszej Maryi Panny Wniebowziętej w Wilnie. Wieczorem odbyła się uroczysta gala, podczas której nastąpiło symboliczne przekazanie paczek oraz wręczenie statuetek dla kombatantów i darczyńców. Punktem kulminacyjnym był spektakl „Śpiewnik Polski w Strasznym Dworze”. Na zakończenie przyszedł czas na życzenia i przełamanie się opłatkiem. Dzięki tej pięknej inicjatywie wszyscy Polacy, zarówno w kraju, jak i na Kresach, mogli poczuć się jak jedna, wielka, polska rodzina. Ojciec Święty Jan Paweł II powiedział takie znamienne słowa: „Człowiek jest tyle wart ile może dać drugiemu człowiekowi”. I nie muszą to być wielkie wyrzeczenia, niekiedy wystarczy pamięć, poświęcony czas i skromny dar serca. Zarząd Stowarzyszenia Łagierników Żołnierzy Armii Krajowej składa wszystkim zaangażowanym instytucjom, wolontariuszom, jak i darczyńcom, dorosłym i dzieciom gorące podziękowania. Razem sprawiliśmy, że te Święta dla wielu Rodaków będą wyjątkowe.
Zarząd Stowarzyszenia Łagierników Żołnierzy Armii Krajowej dziękuje wszystkim wolontariuszom, miastom: Wołomin, Radzymin, Ząbki, Ostrołęka, Nowy Dwór koło Kuźnicy, Kuźnicy, Sejny, Łódź, Karolin, Wyszków, Augustów, Janówka, Suwałki, Zielonka, Kobyłka, Warszawa, Zakład Karny Przytuły Stare, Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa za aktywny udział w kolejnej edycji zbiórki darów „Polacy Kresowym Rodakom” i okazane serce.
Projekt dofinansowany ze środków Senatu RP na pomoc Polakom na Wschodzie 2018 r.