„Kto rządzi przeszłością, w tego rękach jest przyszłość” G. Orwell
Nawiązując do cytatu G. Orwella, Stowarzyszenie Łagierników Żołnierzy Armii Krajowej na czele z dyr. ds Organizacji Uroczystości na Wschodzie panią Moniką Brzezińską stara się pamiętać o Polakach żyjących poza granicami Rzeczypospolitej. Dlatego po raz kolejny zorganizowało zbiórkę paczek świątecznych dla żyjących jeszcze kombatantów AK, ich rodzin, Sybiraków, jak również dla społeczności polskiej zamieszkującej Wileńszczyznę.
Do naszej akcji w tym roku przyłączyli się też samorządowcy z Konstancina Jeziornej z panią radną Bożeną Wierzbicką, dyrektorką Uzdrowiska w Konstancinie Jeziornej, która zaprasza weteranów i Sybiraków z Litwy, Białorusi i Ukrainy do uzdrowiska w Konstancinie. Przez cały okres swojej piętnastoletniej działalności na rzecz wsparcia osób dotkniętych i pokrzywdzonych lub zaangażowanych w działania wojenne pani Bożena zorganizowała dla nich 182 turnusy.
Współuczestnikami wyjazdu byli też Grzegorz Sul i Piotr Wiktorski, koordynujący akcję zbiórki paczek w Ostrołęce, a reprezentujących Światowy Związek Żołnierzy AK Okręg Ostrołęka, jak również Mariusz Birosz z Czarnego – Prezes Stowarzyszenia „Brygada Inki”.
Najważniejszym wydarzeniem pierwszego dnia wyjazdu było spotkanie z mjr Lechem Rudzińskim ps. „Goniec”, żołnierz 5 Wileńskiej Brygady AK, podkomendny mjr Zygmunta Szendzielarza „Łupaszki”, który teraz przebywa w Domu Pomocy Społecznej w Białymstoku. Było to bardzo wzruszające spotkanie zarówno dla uczestników wyjazdu, jak i dla pana Leszka, który wypatrywał nas od samego rana.
Kolejny dzień obfitował w wiele spotkań. Tuż po śniadaniu odbyło się spotkanie i przekazanie paczek w Niemieżu w Gimnazjum im. Św. Rafała Kalinowskiego. Mieliśmy okazję spotkania się z kadrą pedagogiczną szkoły. Pani Bożena Bieleninik polonistka, a jednocześnie kierowniczka teatru działającego w szkole zaprosiła nas na próbę sztuki teatralnej. Była to adaptacja noweli M. Dąbrowskiej „Marcin Kozera”, którą to grupa teatralna ma wystawić jeszcze przed Świętami.
Kolejnymi miejscami, w których były przekazane paczki zebrane w ramach ogólnopolskiej akcji Stowarzyszenia „Polacy Kresowym Rodakom”, był Wielofunkcyjny Ośrodek Kulturalny w Raduniu i Gimnazjum im. Mikołaja Balińskiego w Jaszunach. Do tej szkoły w latach 90-tych ubiegłego wieku przyjeżdżała wiceprezes Stowarzyszenia Łagierników Żołnierzy AK pani Grażyna Złocka – Korzeniewska, będąc jeszcze dyrektorką Liceum Ogólnokształcącego im Adama Mickiewicza w Białymstoku. Było to w czasach kiedy, jak to określiła, „zdobycie papieru toaletowego graniczyło z cudem, nie mówiąc o polskiej literaturze, bajkach dla dzieci, a podczas wizytacji z litewskiego kuratorium oświaty nauczycielki godła polski i książki w języku polskim wynosiły do domu, bojąc się represji”. Niezależnie od tego w tym trudnym czasie jedna z nauczycielek – Janina Kuryłło postanowiła rozbudzić w młodzieży chęć tańca i śpiewu. Stworzyła Zespół Pieśni i Tańca „Gromada” i właśnie dzięki zaproszeniom pani Grażyny zespołu do Polski i kweście pieniężnej na rzecz zakupu strojów ludowych zespół mógł się powiększać i występować na wielu festiwalach. Właśnie o reaktywacji tego zespołu pod patronatem szkoły były prowadzone rozmowy między dyrekcją szkoły a Stowarzyszeniem.
Podróż z paczkami po Wileńszczyźnie zawiodła nas do pań Ireny i Marii Kardis – nauczycielek i sióstr bezhabitowych Zgromadzenia Sióstr od Aniołów, które odwiedziliśmy w ich domu w Pogorach. Prezes Stowarzyszenia Łagierników Żołnierzy AK – Artur Kondrat przekazał Paniom życzenia świąteczne oraz dyplomy podziękowania za działalność patriotyczną.
Kolejnymi środowiskami, do których dotarły paczki wielkanocne to Środowiskowe Centrum w Wołczunach, Gimnazjum im Urszuli Ledóchowskiej w Czarnym Borze oraz Szkoła Rolnicza w Wojdatach. W Wilnie paczki otrzymało Hospicjum Błogosławionego Ks. Michała Sopoćki, prowadzone przez siostrę Michalinę Rak ze Zgromadzenia Sióstr Jezusa Miłosiernego. Odwiedziliśmy Hospicjum pod nieobecność siostry Michaliny, która przebywała w tym czasie w Polsce, jak to mówi, „żebrać o pieniądze na funkcjonowanie hospicjum”. Ta niesamowita osoba została niedawno uhonorowana przez wileński samorząd statuetką św. Krzysztofa za pełnienie misji oraz nagrodą „Chluba Litwy”, przyznawanej w dniu odzyskania Niepodległości przez Litwę. Siostra Michalina w 1996 roku została skierowana przez zakon do założenia hospicjum św. Kamila w Gorzowie Wielkopolskim. Po 12 latach pracy z chorymi została powierzona jej kolejna misja stworzenia hospicjum tym razem w Wilnie. Otrzymała w dysponowanie zrujnowany i zdewastowany obiekt – dawny kościół Wizytek, w którym mieściło się więzienie. Siedzibą hospicjum miał stać się budynek dawnej administracji tego więzienia. Za swoją działalność siostra Michalina Rak została uhonorowana przez Prezydenta RP A. Dudę Krzyżem Oficerskim Odrodzenia Polski.
Niedziela 31 marzec to udział członków Stowarzyszenie we mszy świętej w kościele Św. Teresy w Wilnie, tuż koło kaplicy Matki Boskiej Ostrobramskiej. Po mszy świętej w Domu Polskim w Wilnie odbyło się spotkanie z Kombatantami z szeregów Armii Krajowej oraz Sybirakami z Polskiej Sekcji Wileńskiej Wspólnoty Więźniów Politycznych i Zesłańców. Podczas wzruszającego spotkania zostały wręczone Kombatantom statuetki z okazji 77 rocznicy powstania Armii Krajowej oraz Sybirakom, a na jego zakończenie zostały szanownym gościom przekazane paczki świąteczne z Polski.
Kto rządzi przeszłością i kto o niej pamięta jak również uniemożliwia jej fałszowanie ten będzie też miał wpływ na to, co będą o nas mówić w przyszłości. Wielkość Polski wyszła z terenów, które w tej chwili do państwa polskiego nie należą. Dbajmy o pamięć o nich i naszych Rodakach tam zamieszkałych.
Zarząd Stowarzyszenia Łagierników Żołnierzy Armii Krajowej dziękuje serdecznie mieszkańcom miast, młodzieży, wolontariuszom z: Wołomina, Radzymina, Zielonki, Kobyłki, Łochowa, Ostrołęki, Konstancina Jeziornej, Nowego Dworu koło Kuźnicy, Sejn, Żabiej Woli i Krasnowo, a także Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa oddział Warszawa za udział w zbiórce paczek w ramach corocznej akcji Stowarzyszenia „Polacy Kresowym Rodakom”.