Jedną z bardzo ważnych dla członków naszego Stowarzyszenia sfer działania jest troska o groby i miejsca pamięci Kresowych żołnierzy AK. Nie inaczej, pomimo pandemii koronawirusa, było w 2021 r. Dzięki wsparciu koordynatorów projektu i jego uczestników – wolontariuszy Stowarzyszenia, w tym ze szkół polskich na Wileńszczyźnie mogliśmy w mijającym roku zadbać i udokumentować kolejne miejsca pamięci związane z żołnierzami Okręgu Wileńskiego Armii Krajowej.
W toku prowadzonych w okresie maj – grudzień 2021 r. prac udało się zespołowi Stowarzyszenia wraz młodzieżą, nauczycielami i innymi wolontariuszami z Wileńszczyzny uporządkować i opisać 13 cmentarzy z ulokowanymi na nich grobami żołnierzy AK. Prace przeprowadzone zostały w następujących miejscowościach :
Okręg wileński, rejon święciański:
- Balingródek
Okręg wileński, rejon wileński
- Bujwidze
- Borunele kolo Jęczmieniszek
- Dukszty Pijarskie koło Mejszagoły
- Korwie
- Mejszagoła
- Miedniki
- Skorbuciany
- Sużany
Okręg wileński, rejon solecznicki
- Ejszyszki
- Koleśniki
- Puszcza Rudnicka (okolice Rudnik)
- Wersoka.
Uporządkowane groby, oznaczone biało-czerwonymi wstążeczkami, zapalonymi zniczami i złożonymi kwiatami w lecie i jesienią 2021 r. były widomym znakiem pamięci Polaków o miejsca pochówku żołnierzy AK walczących w czasie i po II wojnie światowej na tym terenie o niepodległość Ojczyzny.
Zapraszamy specjalnej podstrony projektu obok i pod linkiem :
https://armiakrajowa-lagiernicy.pl/porzadkowanie-grobow-na-litwie/
Cieszy nas przy tym także, iż przed podjęciem prac młodzież chętnie uczestniczyła w warsztatach historycznych poświęconych Okręgowi Wileńskiemu AK – jego historii, działalności podziemnej i partyzanckiej, sylwetkom jego żołnierzy. Pozwoliło to naszym wolontariuszom z pełnym zrozumieniem wagi prowadzonych prac zrealizować wspólne działania na cmentarzach Wileńszczyzny.
Pragniemy gorąco podziękować koordynatorce działań na Litwie w ramach naszego projektu Pani Honoracie Gawryłowskiej oraz partnerom projektu – polskim szkołom na Wileńszczyźnie za aktywny udział w realizacji zadania pomimo trudnej sytuacji związanej z pandemią koronawirusa, a także z narastającym kryzysem na granicy litewsko-białoruskiej.
Dziękujemy bardzo następującym placówkom rejonu wileńskiego – ich dyrektorom, nauczycielom i uczniom – partnerom tegorocznego projektu :
Wileńskiemu Agroekologicznemu Centrum Nauczania w Białej Wace, starostwo Pogiry
Gimnazjum im. Tadeusza Konwickiego w Bujwidzach
Gimnazjum im. ks. Józefa Obrembskiego w Mejszagole
oraz Domowi Kultury Polskiej w Wilnie
za pomoc przy realizacji projektu. Dzięki Waszej pomocy oraz wolontariuszy Stowarzyszenia przybyłych z Polski udało się po raz kolejny zrealizować ważny dla pamięci o żołnierzach Okręgu Wileńskiego AK projekt. O jego znaczeniu dla kombatantów dane nam było się przekonać w trakcie międzypokoleniowego spotkania, które zwieńczyło nasz projekt.
Na zakończenie pragniemy podziękować Ministerstwu Kultury i Dziedzictwa Narodowego za wsparcie finansowe projektu.
Zarząd Stowarzyszenia
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.