Tegoroczne obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych były dla nas nadzwyczaj intensywne. 28 lutego wybraliśmy się do Slough, gdzie na terenie polskiego Klubu „Gryf” odbyła się pierwsza londyńska edycja biegu „Tropem Wilczym”. Dzień emocjonujący i pełni pozytywnych wrażeń wróciliśmy do organizacji naszych uroczystości w Brighton.
Mijały kolejne dni i nasi długo oczekiwani goście z Kraju zjawiają się 4 marca na podlondyńskim lotnisku Gatwick. Radość ogromna i zaszczyt już po raz drugi gościć delegację ze Stowarzyszenia na angielskiej ziemi. Powitaliśmy gorąco kpt. Stanisławę Kociełowicz, kpt. Lecha Rudzińskiego oraz przedstawicielkę ZG Wiolę Obuchowską.
Prosto z lotniska udaliśmy się z wizytą do księżnej Renaty Sapieżyny, niezwykła osoba zaangażowana w działalność charytatywną min. prowadzi Fundację Friends of the Lisiecki Homes in Poland. W serdeczniej atmosferze przewijały się historie ze Lwowa, Wilna aż po Austrię…
Sobota 5 marca wraz z delegacją SŁŻAK wybraliśmy się do Londynu. Na cmentarzu Gunnersbury wszyscy umundurowani złożyliśmy kwiaty pod Pomnikiem Katyńskim i zapaliliśmy znicze oddając hołd pomordowanym polskim oficerom. Następnie mieliśmy szczęście pokazać naszym gościom z Polski kościół pod wezwaniem św. Andrzeja Boboli, gdzie znajduje się obraz Matki Bożej Kozielskiej Zwycięskiej, pamiątki wydobyte z dołów katyńskich, witraże upamiętniające walki jednostek PSZ na Zachodzie i ponad 80 tablic pamiątkowych.
Wracając z powrotem odwiedziliśmy państwo Halinę i Janusza Kentów. Cóż to było za spotkanie, gdzie spotkało się troje weteranów Armii Krajowej, pani Stanisława, pan Lech i pan Janusz – oddział Kedyw DB 19, w czasie Powstania Warszawskiego przydzielony do OS 5 „Baszta”. My nieco młodsi mieliśmy niebywałą okazję wsłuchać się w przeżycia tych niezwykłych ludzi od Wilna do Warszawy…
Niedziela 6 marca, główne uroczystości Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych rozpoczęliśmy mszą świętą w kościele pod wezwaniem św. Marii Magdaleny w Brighton w asyście pocztu sztandarowego z Koła nr 309 Stowarzyszenia Polskich Kombatantów. Po mszy św i wyprowadzeniu sztandaru udaliśmy się do Domu Polskiego, gdzie odbyła się dalsza część uroczystego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. W domu Polskim po wprowadzeniu sztandaru i meldunku panu mjr Ottonowi Hulackiemu, Marek Wierzbicki powitał oficjalne delegacje, naszych gości honorowych kpt. Stanisławę Kociełowicz, kpt. Lecha Rudzińskiego z Armii Krajowej, mjr Ottona Hulackiego (II Korpus Polski PSZ na Zachodzie), ppor. Jadwigę Musioł (II Korpus Polski PSZ na Zachodzie) i Zygmunta Tylunasa (1 Dywizja Pancerna pod dow. gen. St. Maczka), przybyłych gości z Uttoxetter, Londynu, Exeter, Southampton, Portsmouth, Eastbourne i Brighton.
Zaszczycili nas swoją obecnością: Pani Wice Konsul Magdalena Miluska z Ambasady RP w Londynie, delegacja Koła nr 309 SPK z prezesem Wiktorem Ottembrajt, Tadeusz Gruszczyński, Grażyna Gruszczyńska i Edward Niziołek z Southampton, delegacja Koła nr 11 SPK z panią prezes Krystyną Dereszewską, Henrykiem Budzyńskim i Januszem Jarzębowskim z Londynu, delegacja 307 Squadron Project Michaelem Parrottem i Marcinem Piórkowskim z Exeter, harcerki ZHP drużyna „Bzura” z Brighton, przedstawiciele Polskich Szkół Sobotnich z Croydon i Londynu.
Jako pierwsza przemawiała pani Konsul Magdalena Miluska, następnie został odczytany list prezesa SŁŻAK pana Artura Kondrata przez Wiolettę Obuchowską i kolejno przemawiali nasi goście honorowi. Część artystyczną dla naszych Weteranów przygotowały harcerki pod przewodnictwem druhny Marty Hermańczuk-Rocha. Minutą ciszy uczciliśmy pamięć Żołnierzy Niezłomnych i wszystkich, którzy oddali życie za wolność Ojczyzny. Część oficjalną zakończyliśmy hymnem narodowym.
Po przysłowiowym „spocznij” koleżanka Beata Sobota zaprosiła do dyskusji z naszymi wspaniałymi Weteranami, do zapoznania się z tematyczną ekspozycją i naturalnie do skosztowania pysznej grochówki przygotowanej przez wolnotariuszy z Polskiej Sekcji Charytatywnej na Południowym Wybrzeżu (ang.PSCCT).
W tej niepowtarzalnej atmosferze niezależnie od wieku każdy miał okazję porozmawiać, wysłuchać indywidualnych historii naszych Bohaterów. I tak w duchu patriotycznym odbieraliśmy żywą lekcję historii do późnych godzin od naszych wspaniałych gości, naszych Przyjaciół.
Obchody Narodowego Dnia Żołnierzy Wyklętych zakończyliśmy w Polskiej Szkole im. Królowej Jadwigi w Forest Gate Ilford, gdzie na zaproszenie pani dyrektor Elżbiety Barrass mieliśmy przyjemność opowiedzieć uczniom o Żołnierzach Niezłomnych i zaprezentować wystawę tematyczną. Ogłosiliśmy również konkurs plastyczny dla młodzieży „Kresowi Bohaterowie”. Prace będą przesłane do Zarządu Głównego Stowarzyszenia.
Dziękujemy serdecznie pani kpt. Stanisławie Kociełowicz, panu kpt. Lechowi Rudzińskiemu, Wiolettcie Obuchowskiej za przybycie na Wyspy i uświetnienie swoją obecnością uroczystości w Brighton, za bezcenne chwile gdzie mogliśmy dotknąć prawdziwej historii, czerpiąc siłę i motywację do dalszej działalności.
Dziękujemy serdecznie Prezesowi Arturowi Kondratowi, Zarządowi oraz wszystkim zrzeszonym w Stowarzyszeniu za tak wspaniałą delegację z Ojczyzny. Dla bardzo wielu osób z naszej społeczności było to wielkim przeżyciem, kiedy wspominali swoje losy, gdzie wielu z nich również pochodzi z Kresów. Dla nas również był to wyjątkowy czas, który na długo pozostanie w naszych sercach.
Szanowni Weterani, Drodzy Przyjaciele ze Stowarzyszenia Łagierników Żołnierzy Armii Krajowej, pozdrawiamy Państwa bardzo serdecznie życząc zdrowia i radości każdego dnia.
Z wyrazami szacunku,
Beata Sobota
Rafał Dolny
Ireneusz Gałka
Marek Wierzbicki
PKMH „Orzeł Biały”
Polska Sekcja Charytatywna na Południowym Wybrzeżu
Z wizytą u księżnej Renaty Sapieżyny
Cmentarz Gunnersbury w Londynie pod Pomnikiem Katyńskim.
Kościół pod wezwaniem św. Andrzeja Boboli
Odwiedziny u państwa Haliny i Janusza Kentów
Msza świętą w kościele pod wezwaniem św. Marii Magdaleny w Brighton
Dom Polski
Fotografie wykonali: Wioletta Obuchowska, 307 Squadron Project, Beata Sobota, Marek Wierzbicki